RAC05-K/480 AC/DC Modules
RECOM’s 5 W AC/DC converters for industrial input voltages of up to 480 VAC
RECOM's RAC05-K/480 series of 5 W AC/DC modules are specially designed for harsh industrial and outdoor mains conditions. These PCB-mount converters are rated to OVC III conditions from 100 VAC to 480 VAC nominal input lines with phase-to-phase or single-phase operation without any external components needed. The modules support an operating temperature range from -40°C to +80°C and come with fully protected outputs for EMC class A and B compliance. They are international safety certified for industrial, domestic, and ITE as well as household standards. All of these features make the RAC05-K/480 series an ideal fit for integration not only in Industry 4.0 solutions but also for smart grid, renewable energy, smart metering, and IoT applications.
- Ultra-wide input range 85 VAC to 528 VAC
- OVC III input rating without additional fuses
- Operating temperature range: -40°C to +80°C
- Overvoltage and overcurrent protected
- EMC compliant without external components
- No load power consumption <0.5 W