8132LE-24”X36”_ViewB
8132LE-24"X36"
DigiKey Part Number
3M160633-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8132LE-24"X36"
Description
TAPE ADHESIVE TRANSFER 24"X36"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adhesive Transfer Tape Acrylic, 300LSE Adhesive 24.00" (609.60mm) X 36.00" (914.40mm)
Category
Thickness - Adhesive
0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Manufacturer
3M
Thickness - Backing, Carrier
0.0102" (10.2 mils, 0.259mm)
Series
Width
24.00" (609.60mm)
Packaging
Box
Length
36.00" (914.40mm)
Part Status
Active
Usage
Bonding
Tape Type
Adhesive Transfer
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic, 300LSE
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polycoated Kraft Liner
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness
0.0125" (12.5 mils, 0.317mm)