929500-01-10-RK
DigiKey Part Number
929500E-01-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929500-01-10-RK
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 690
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 855
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM