FP301-1/4-48"-RED-200 PCS
DigiKey Part Number
3M161326-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/4-48"-RED-200 PCS
Description
HEATSHRINK 1/4"X4' RED 1=1PC 48"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Red 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant, Split Resistant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)