FP301-3/4-48"-BLACK-50 PCS
DigiKey Part Number
3M157777-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-3/4-48"-BLACK-50 PCS
Description
HEATSHRINK 3/4"X4' BLK 1=1PC 48"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1,290
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 3/4"X4' CLR 1=1PC 48"