FP301-3/4-48"-RED-12 PCS
DigiKey Part Number
3M161419-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-3/4-48"-RED-12 PCS
Description
HEATSHRINK 3/4"X4' RED 1=1PC 48"
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Red 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant, Split Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0
Alternate Length
HEATSHRINK FP301 3/4-48" RED
In-Stock: 0
HEATSHRINK FP301 3/4-48" RED
Unit Price: