FP301-3/8-48"-CLEAR-125 PCS
DigiKey Part Number
3M161444-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-3/8-48"-CLEAR-125 PCS
Description
HEATSHRINK 3/8"X4' CLR 1=1PC 48"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.375" (9.53mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Solvent Resistant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Inner Diameter - Supplied
0.375" (9.53mm)
Inner Diameter - Recovered
0.187" (4.75mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1,053
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 3/8"X4' BLK 1=1PC 48"