M3BBK-6006R
DigiKey Part Number
M3BBK-6006R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3BBK-6006R
Description
IDC CABLE - MSR60K/MC60M/MSR60K
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Features
Strain Relief
Color
Multiple, Ribbon
Connector Type
Socket to Socket
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)