M3CKK-6006J
DigiKey Part Number
M3CKK-6006J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3CKK-6006J
Description
IDC CABLE - MKC60K/MC60G/MPK60K
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Color
Gray, Ribbon
Connector Type
Socket to Plug
Number of Positions
60
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)