SK-GEN4-28D-AR
DigiKey Part Number
1613-1296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK-GEN4-28D-AR
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, SPI, TTL 2.8" (71.12mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
43.20mm W x 57.60mm H
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Backlight
LED - White
Series
Dot Pixels
240 x 320
Packaging
Box
Interface
I2C, SPI, TTL
Part Status
Active
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Type
TFT - Color
Dot Pitch
0.18mm W x 0.18mm H
Display Mode
Transmissive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)