S-1142B33I-E6T1U | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | S-1142B33I-E6T1U |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 200MA 6-HSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-HSOP |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 1 µA |
Series | Current - Supply (Max) 9 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 45dB (100Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Thermal Shutdown |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 50V | Package / Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 6-HSOP |
Voltage Dropout (Max) 0.72V @ 200mA (Typ) | Base Product Number |