S-1313A18-M5T1U3
DigiKey Part Number
1662-2983-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-2983-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-2983-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1313A18-M5T1U3
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
Category
Voltage Dropout (Max)
0.58V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq)
1.35 µA
Protection Features
Overcurrent, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V