S-1315A18-M5T1U3
DigiKey Part Number
1662-2537-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-2537-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-2537-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1315A18-M5T1U3
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
13 µA
Digi-Reel®
PSRR
60dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.486V @ 200mA