S-1333A18-M5T1U3
DigiKey Part Number
1662-3061-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-3061-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-3061-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1333A18-M5T1U3
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
38 µA
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Protection Features
Overcurrent, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.43V @ 100mA