ADCR-X02R7SB505PT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ADCR-X02R7SB505PT |
Description | CAP 5F 2.7V THROUGH HOLE |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 113mOhm |
Datasheet | Datasheet |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 113mOhm |
Manufacturer Abracon LLC | Termination PC Pins |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case Radial, Can |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance 5 F | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance -20%, +50% | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
Voltage - Rated 2.7 V | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |