ADCR-X02R7SB505PT
DigiKey Part Number
535-ADCR-X02R7SB505PTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ADCR-X02R7SB505PTTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-X02R7SB505PT
Description
CAP 5F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 113mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
113mOhm
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
-20%, +50%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C