ASMPM-0806-4R7M-T
DigiKey Part Number
535-ASMPM-0806-4R7M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASMPM-0806-4R7M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASMPM-0806-4R7M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMPM-0806-4R7M-T
Description
FIXED IND 4.7UH 1.1A 360 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Multilayer Inductor 1.1 A 360mOhm Max 0806 (2016 Metric)
EDA/CAD Models
ASMPM-0806-4R7M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
360mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)