ASPI-0840-680M-T-view2
Abracon: Who We Are Today
ASPI-0840-680M-T
DigiKey Part Number
535-ASPI-0840-680M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASPI-0840-680M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASPI-0840-680M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-0840-680M-T
Description
FIXED IND 68UH 1.3A 260 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 260mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
ASPI-0840-680M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
260mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)