ASPI-2510-100M-T2
DigiKey Part Number
535-ASPI-2510-100M-T2TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASPI-2510-100M-T2CT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASPI-2510-100M-T2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-2510-100M-T2
Description
FIXED IND 10UH 550MA 712 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 550 mA 712mOhm 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
ASPI-2510-100M-T2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
560mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
712mOhm
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2510
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)