125CH-G-02 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Adam Tech
In Stock: 7,995
Datasheet
Parametric Equivalent
Adam Tech
In Stock: 1,605
Datasheet
Molex
Cvilux USA
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.049" (1.25mm)
125CH-G-02
DigiKey Part Number
2057-125CH-G-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125CH-G-02
Description
CONN RCPT HSG 2POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Friction Lock
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.049" (1.25mm)