15SH-A-07-TS
DigiKey Part Number
2057-15SH-A-07-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15SH-A-07-TS
Description
CONN HEADER VERT 7POS 1.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 7 position 0.059" (1.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.106" (2.69mm)
Series
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Packaging
Bag
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Insulation Color
Ivory
Style
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)