2PH2-14-UA
DigiKey Part Number
2057-2PH2-14-UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2PH2-14-UA
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2PH2-14-UA Models
Category
Contact Length - Mating
0.154" (3.91mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.343" (8.70mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC