ASJ-194-L-RD-30
ASJ-194-L-RD-30
ASJ-194-L-RD-30
DigiKey Part Number
2057-ASJ-194-L-RD-30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASJ-194-L-RD-30
Description
AUDIO JACK
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (4 Conductor, TRRS) Connector Solder Eyelet(s)
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Termination
Solder Eyelet(s)
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tray
Features
Cover
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Connector Type
Phone Jack
Voltage - Rated
30V
Gender
Female
Current Rating (Amps)
500 mA
Signal Lines
Stereo (4 Conductor, TRRS)
Contact Material - Plating
Gold
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Black
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)