DB25-SF-M2
DigiKey Part Number
2057-DB25-SF-M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-SF-M2
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Voltage Rating
250VAC
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Rows
2
Wire Gauge
28-30 AWG
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C