DB25-SL-24
DigiKey Part Number
2057-DB25-SL-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-SL-24
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
3A
Part Status
Active
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Connector Style
Features
Board Lock
Voltage Rating
250VAC
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C