DB25-SS-24
DigiKey Part Number
2057-DB25-SS-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-SS-24
Description
CONN D-SUB RCPT 25P SMD R/A SLDR
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tube
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Board Lock
Voltage Rating
300VAC
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C