DB25-ST-1-BL-JS
DigiKey Part Number
2057-DB25-ST-1-BL-JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-ST-1-BL-JS
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DB25-ST-1-BL-JS Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock
Voltage Rating
250VAC
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C