ESMC-F-20-SGS-SMT-A-PP-T/R
ESMC-F-20-SGS-SMT-A-PP-T/R
ESMC-F-20-SGS-SMT-A-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-F-20-SGS-SMT-A-PP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-ESMC-F-20-SGS-SMT-A-PP-CT-ND - Cut Tape (CT)
2057-ESMC-F-20-SGS-SMT-A-PP-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-F-20-SGS-SMT-A-PP-T/R
Description
CONN RCPT VERT SMT 20POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.246" (6.25mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Mated Stacking Heights
8mm, 9.5mm, 11.1mm
Number of Positions Loaded
All
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
1.2A
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)