ESMC-F-68-SGS-SMT-C-PP-T/R
ESMC-F-68-SGS-SMT-C-PP-T/R
ESMC-F-68-SGS-SMT-C-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-F-68-SGS-SMT-C-PP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-ESMC-F-68-SGS-SMT-C-PP-CT-ND - Cut Tape (CT)
2057-ESMC-F-68-SGS-SMT-C-PP-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-F-68-SGS-SMT-C-PP-T/R
Description
CONN RCPT VERT SMT 68POS 1.27MM
Detailed Description
68 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.537" (13.64mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Mated Stacking Heights
15.4mm, 16.9mm, 18.5mm
Current Rating (Amps)
1.2A
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)