ESMC-M-16-SGS-SMT-A-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-M-16-SGS-SMT-A-PP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-M-16-SGS-SMT-A-PP-T/R
Description
CONN HEADER VERT SMT 16POS 1.27M
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.050" (1.27mm)
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.266" (6.76mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1.2A
Mounting Type
Mated Stacking Heights
8mm, 10.8mm, 15.4mm