HRS-1B-10-GA
HRS-1B-10-GA
HRS-1B-10-GA
DigiKey Part Number
2057-HRS-1B-10-GA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRS-1B-10-GA
Description
RECEPTACLE STRIP, 1.27MM, VERTIC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HRS-1B-10-GA Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Forked
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Voltage Rating
250VAC