LHB-10-SA1
LHB-10-SA1
LHB-10-SA1
DigiKey Part Number
2057-LHB-10-SA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHB-10-SA1
Description
CONN HEADER VERT 10POS 3.96MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.156" (3.96mm)
Category
Contact Length - Mating
0.041" (1.04mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Series
Overall Contact Length
0.690" (17.53mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.504" (12.80mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Style
Insulation Color
White
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC