MHR-10-VUAS
DigiKey Part Number
2057-MHR-10-VUAS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHR-10-VUAS
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.677" (17.20mm)
Features
Keying Slot, Mounting Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC