MHR-34-HUAS
DigiKey Part Number
2057-MHR-34-HUAS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHR-34-HUAS
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 34 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.157" (4.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.331" (8.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC