PH2RA-24-UA
DigiKey Part Number
2057-PH2RA-24-UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH2RA-24-UA
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
PH2RA-24-UA Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC