PH2RA-26-UA
DigiKey Part Number
2057-PH2RA-26-UA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH2RA-26-UA
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PH2RA-26-UA Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
250VAC