ATM065T-A120
DigiKey Part Number
5151-ATM065T-A120-ND
Manufacturer
Adapter Technology
Manufacturer Product Number
ATM065T-A120
Description
12V, 5A 65W AC medical desktop a
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Adapter Input
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
Adapter Technology
Applications
Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Cord Length
60.2" (1.50m)
Voltage - Output
12V
Size / Dimension
4.69" L x 2.36" W x 1.42" H (119.0mm x 60.0mm x 36.0mm)
Current - Output (Max)
5A