ACS722LLCTR-20AB-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS722LLCTR-20AB-T |
Description | CURRENT SENSOR HE/OL 20A 8-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ACS722LLCTR-20AB-T Models |
Category | Linearity ±1% |
Mfr | Accuracy ±3% |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 3V ~ 3.6V |
Part Status Active | Response Time 5µs |
For Measuring AC/DC | Current - Supply (Max) 12mA |
Sensor Type | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Current - Sensing | Polarization Bidirectional |
Number of Channels 1 | Mounting Type |
Output Ratiometric, Voltage | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Sensitivity 66mV/A | Supplier Device Package 8-SOIC |
Frequency DC ~ 80kHz | Base Product Number |