ASR-SI240D25RW-L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sensata-Crydom
In Stock: 30
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
ASR-SI240D25RW-L
DigiKey Part Number
2040-ASR-SI240D25RW-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASR-SI240D25RW-L
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 48-280V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 280 V
Series
Load Current
25 A
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C