Image for BL-B8141-TRS20A is not available
BL-B8141-TRS20A
DigiKey Part Number
2007-BL-B8141-TRS20A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BL-B8141-TRS20A
Description
T-1 AMBER/ DIFF LENS/ 610NM/ TAP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber 606nm LED Indication - Discrete 2V Radial
Category
Lens Size
3.00mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Bag
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Viewing Angle
35°
Color
Mounting Type
Configuration
Independent
Wavelength - Dominant
Lens Color
Orange
Wavelength - Peak
610nm
Lens Transparency
Diffused
Package / Case
Radial
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
7.05mm