A1100.08.035
DigiKey Part Number
288-A1100.08.035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A1100.08.035
Description
CABLE GLAND 2.5-3.5MM M8 BRASS
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Gland Brass, Nickel Plated M8x1.25 Silver
Category
Thread Size
M8x1.25
Manufacturer
American Electrical Inc.
Thread Length
0.394" (10.00mm)
Series
Material
Brass, Nickel Plated
Packaging
Box
Includes
O-Ring, Seal, Strain Relief
Part Status
Active
Color
Silver
Type
Cable Gland
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Outside Cable Diameter (Min)
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Outside Cable Diameter (Max)
0.138" (3.50mm)