AZ7555-1A-24DSKE
DigiKey Part Number
3385-AZ7555-1A-24DSKE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ7555-1A-24DSKE
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
8 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
5000VA, 480W
Coil Resistance
1.1 kOhms
Coil Current
21.8 mA