AZ764-1AT-24D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for AZ764-1AT-24D is not available
AZ764-1AT-24D
DigiKey Part Number
3385-AZ764-1AT-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ764-1AT-24D
Description
AZ764-1AT-24D
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
7 ms
Coil Voltage
Release Time
3 ms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
400VAC, 300VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
5000VA, 480W
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms