AL2C20PCLD02400G
DigiKey Part Number
1818-AL2C20PCLD02400G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AL2C20PCLD02400G
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
cURus, UL
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
5540VA, 560W
Coil Resistance
650 Ohms
Coil Current
36.9 mA