TC0423020000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Conta-Clip, Inc.
Conta-Clip, Inc.
Altech Corporation
On Shore Technology Inc.
In Stock: 705
On Shore Technology Inc.
Image for TC0423020000G is not available
TC0423020000G
DigiKey Part Number
1818-TC0423020000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC0423020000G
Description
TC-5.08-4P BLACK ; "-" TRIVALEN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
4
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
15 A
Torque - Screw
0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Voltage
300 V