302W2CSXX41A10X
302W2CSXX41A10X
302W2CSXX41A10X
DigiKey Part Number
626-1938-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
302W2CSXX41A10X
Description
CONN D-SUB RCPT 2POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
10A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
250V
Number of Positions
Color
Green
Number of Rows
1
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C