Image for 4007W2SAM61A10X is not available
4007W2SAM61A10X
DigiKey Part Number
4007W2SAM61A10X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4007W2SAM61A10X
Description
CONN D-SUB RCPT 7POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Copper Alloy, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Packaging
Box
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A, 10A
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Green
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 7W2
Wire Gauge
16-20 AWG
Contact Type
Signal and Power
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C