20021511-00014T4LF
DigiKey Part Number
609-20021511-00014T4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021511-00014T4LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021511-00014T4LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.213" (5.40mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Number of Positions
Features
Keying Slot
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC