77311-1AG-36LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Molex
In Stock: 33,942
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 7,336
Datasheet
Similar
3M
3M
Samtec Inc.
Harwin Inc.
In Stock: 301
Harwin Inc.
In Stock: 839
Sullins Connector Solutions
Sullins Connector Solutions
In Stock: 205
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
77311-1AG-36LF
DigiKey Part Number
77311-1AG-36LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77311-1AG-36LF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
77311-1AG-36LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.195" (4.95mm)
Series
Overall Contact Length
0.525" (13.34mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A per Contact