77315-101-03LF
DigiKey Part Number
77315-101-03LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77315-101-03LF
Description
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 3 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77315-101-03LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.225" (5.72mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.101" (2.57mm)
Series
Insulation Height
0.094" (2.40mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact